Záchrana alejí a sadů
Ještěrka obecná je jedním z našich nejběžnějších plazů. I když to už také není to, co to bývalo. Velké rozlohy měst, továren, velkoskladů, obrovské plochy orné půdy, husté stejnověké lesy - to vše jsou části naší krajiny, kde se ještěrka obecná prostě nechytá. V takto přetvořené krajině velmi ráda osidluje zatravněné aleje podél silnic, prořídlé sady. Je naším velmi častým a vítaným hostem na většině genofondových ploch.
Ještěrka živorodá je naší druhou nejběžnější ještěrkou. Patří k nejotužilejším plazům vůbec a ve světě ji můžete nalézt i ve velmi chladných krajích vysoko na severu. Snad žije dokonce i za polárním kruhem. Nevím, nebyl jsem tam a tak jsem to nemohl prověřit. Ale píšou to. U nás, v místech, kde žije, ráda využívá také aleje a sady zvláště pokud je tam dost úkrytů a sady jsou trochu řidší. Celkově ale patří spíše ke vzácnějším hostům našich genofondových ploch.
Užovka obojková je naší nejběžnější užovkou. I v sadech a alejích ji potkáme často. Je to velmi vkusně zbarvený had jehož nejmilejším prostředím jsou břehy rybníků, potoků a řek. Myslím ale, že pokud bychom se jí mohli zeptat, jak hodnotí ovocné aleje a sady, tak by nám řekl: "Docela dobrý". S trochou dobré vůle je velká pravděpodobnost, že se vám povede užovku obojkovou ubytovat ve vaší ovocné výsadbě.
Užovka hladká je plaz typický spíše pro teplejší oblasti České republiky. S probíhajícím oteplováním klimatu se ale objevuje i tam, kde dříve nebyla. Přesto, že je docela hojná, mnoho lidí ji nezná. Dokonce ji lidé zaměňují s dosti vzácnou zmijí.
Užovka stromová je jedním z našich nejvzácnějších hadů. Jižní a jihovýchodní Morava je součástí jejího souvislého areálu výskytu v jižní Evropě. Mimo této oblasti žije ještě izolovaná populace v severozápadních Čechách na pomezí Ústeckého a Karlovarského kraje v údolí, kterým protéká Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami. Ve všech oblastech, kde u nás žije, používá sezóně sady jako součást svého životního prostředí.